Czy istnieje aplikacja do Modelu Creighton?

Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:

Niektóre kobiety stosujące Model Creighton marzy o aplikacji, w której mogłyby zapisywać swoje obserwacje. Istnieje oficjalna aplikacja FertilityCare App (ang.), ale można z niej korzystać jedynie pod okiem nauczyciela, podczas gdy część osób wolałaby większą prywatność i możliwość personalizacji. Czy istnieje taka aplikacja? Jeśli chcesz stosować Model Creighton zgodnie z wytycznymi gwarantującymi najwyższą skuteczność — nie. Jedynymi dopuszczonymi sposobami prowadzenia obserwacji są: oryginalna papierowa karta i oficjalna aplikacja. Używając innej karty lub aplikacji, nie stosujesz już Modelu Creighton poprawnie i wszelkie pomyłki, w tym nieplanowane ciąże, będą traktowane jako efekt błędu użytkownika — Twojego błędu.

To powiedziawszy... Jeśli jesteś tego świadoma i mimo to wciąż chcesz znaleźć inną aplikację, mam kilka propozycji. Żadna z nich nie zastąpi oficjalnej karty i jeśli zdecydujesz się na jakąkolwiek z nich, najlepiej nadal zapisuj na niej regularnie swoje obserwacje, by pokazać je nauczycielowi podczas konsultacji.

Uwaga! Twórcy Modelu Creighton zdecydowanie odradzają korzystanie z poniżych aplikacji, a twórcy większości tych aplikacji również nie zalecają korzystania z nich w sposób dostosowany do Modelu Creighton.

Niezalecane aplikacje do Modelu Creighton

Na podstronie Model Creighton zalinkowałam kilka aplikacji, które umożliwiają prowadzenie obserwacji wg tej metody. Niech nie zmyli Cię fakt, że nie omawiam ich dokładnie w tym wpisie — mimo że te aplikacje nie są zaaprobowane przez twórców metody, są stworzone z myślą o niej i mogą sprawdzić się lepiej niż aplikacje opisane niżej.

Aplikacje do metody Billingsa

Aplikacje do metody Billingsa mogą być niezłą alternatywą, ponieważ w tej metodzie korzysta się z podobnych znaczków, a śluz opisuje się własnymi słowami, więc można w miejsce opisu śluzu wpisać skróty wg Modelu Creighton. Co więcej, większość aplikacji do metody Billingsa oferuje samodzielną interpretację, tak że będziesz mogła zinterpretować swój cykl zgodnie z Modelem Creighton. Główna różnica w oznaczeniach to symbol szczytu (PEAKu) — podczas gdy w Modelu Creighton oznacza się go jako „P”, w metodzie Billingsa oznacza się go jako „X”. Te aplikacje znajdziesz na podstronie Metoda Owulacji Billingsa. Przeglądając tę podstronę, pamiętaj, że nie musisz się przejmować, które aplikacje są zalecane przez twórców metody Billingsa; w końcu nie stosujesz tej metody.

Aplikacje do metod objawowo-termicznych

Jeśli chcesz tylko zapisywać gdzieś swoje obserwacje w ciągu dnia i codziennie przepisywać je na oficjalną kartę, możesz wybrać każdą aplikację, która zawiera opcję zapisu notatek, np. myNFP, Kindara, Fertility Friend lub OvuView. Jeśli chcesz jednak widzieć swoje obserwacje na karcie, wybór staje się trudniejszy; ale kilka aplikacji wyświetla notatki na wykresie, np. INER Cycle, PeakDay i Lutea. Więcej informacji o tych aplikacjach możesz znaleźć we wpisie Którą aplikację wybrać?.

[Karta obserwacji wg Modelu Creighton w aplikacji Lutea]

Przykład karty obserwacji w aplikacji Lutea ze śluzem opisanym wg Modelu Creighton i oznaczonym za pomocą wbudowanego pola, gdzie można wskazać śluz gorszej i lepszej jakości (niePEAKowy i PEAKowy) oraz dzień szczytu (PEAK).

[Karta obserwacji wg Modelu Creighton w aplikacji Lutea z użyciem emoji]

Przykład karty obserwacji w aplikacji Lutea ze śluzem opisanym wg Modelu Creighton i oznaczonym za pomocą emoji w notatkach, z wyłączonym wbudowanym polem śluzu.

Chart Neo

Aplikacja: Chart Neo (ang.) na Android i iOS.

Metoda: Neo Fertility. To metoda dość zbliżona do Modelu Creighton, ale dodatkowo uwzględnia odczucie przy chodzeniu (poza toaletą) oraz temperaturę. Używa się w niej podobnych znaczków, ale zamiast białego znaczka z dzieckiem używa się jasnoniebieskiego dla oznaczenia śluzu gorszej jakości (niePEAKowego) i ciemnoniebieskiego dla oznaczenia śluzu lepszej jakości (PEAKowego). Szczyt (PEAK) wyznacza się praktycznie tak samo.

Język: częściowo polski, angielski i inne do wyboru.

Koszt: ok. 80,00 zł za rok.

Interpretacja: automatyczna, zgodna z metodą. Samodzielnie można nadpisać „P”, „1”, „2” i „3” oraz wybrać żółty znaczek.

Opis śluzu: skróty zgodne z metodą. Różnią się od tych stosowanych w Modelu Creighton.

Jeśli stosując Model Creighton, chcesz korzystać z aplikacji Chart Neo, pomiń odczucie przy chodzeniu i zanotuj tylko odczucie przy podcieraniu, sprawdzenie obecności i cech widocznego śluzu oraz krwawienie. W notatkach wpisz dokładną obserwację wg Modelu Creighton.

[Zdjęcie aplikacji Chart Neo — formularz danych]

Opcja ręcznego sterowania umożliwia nadpisanie dnia szczytu i wybór żółtego znaczka.

jęcie aplikacji Chart Neo — samodzielna interpretacja]

Obserwacje zapisane w notatkach są widoczne na karcie obserwacji.

[Zdjęcie aplikacji Chart Neo — karta obserwacji]

Kartę obserwacji można też obejrzeć w przeglądarce na komputerze.

[Zdjęcie aplikacji Chart Neo w przeglądarce — karta obserwacji]

Można ją wyeksportować w formacie PDF. Jeśli zamiast domyślnych znaczków wybierzesz opcję „Billings”, na wyeksportowanej karcie pojawią się znaczki z dzieckiem.

[Zdjęcie aplikacji Chart Neo w przeglądarce — opcje eksportu do PDF]

Niestety, te znaczki (a przede wszystkim zielone znaczki z dzieckiem) nie są zgodne ani z metodą Billingsa, ani z Modelem Creighton.

[Zdjęcie karty obserwacji Chart Neo w formacie PDF]

Jeśli nie zależy Ci na automatycznej interpretacji, a chciałabyś uzyskać odpowiednie znaczki na karcie w formacie PDF, musisz pokombinować. Zaznacz:

  • średnie krwawienie (M — medium), by uzyskać czerwony znaczek,
  • sucho (D — dry), by uzyskać zielony znaczek,
  • śluz bardzo rozciągliwy („2”), by uzyskać znaczek z dzieckiem (nawet jeśli nie widziałaś rozciągliwego śluzu),
  • śluz mało rozciągliwy („1”), by uzyskać jasnozielony znaczek z dzieckiem (mimo że niczego nie czułaś ani nie widziałaś poza plamą na papierze).

Jak widać, nie jest to intuicyjna propozycja i zapisuję ją tylko dla zdeterminowanych osób gotowych na nietypowe rozwiązania.

[Zdjęcie karty obserwacji Chart Neo w formacie PDF ze zmodyfikowanymi znaczkami]

FEMM

Aplikacja: FEMM na Android i iOS.

Metoda: FEMM. To metoda objawowo-hormonalna, w której obserwuje się śluz (w trochę uproszczony sposób w porównaniu do Modelu Creighton i metody Billingsa) oraz wykonuje się testy owulacyjne. Używa się w niej znaczków dla oznaczenia śluzu — innych niż w Modelu Creighton, ale mają pewne podobieństwa. Czerwony lub różowy oczywiście oznacza krwawienie; szary to odpowiednik zielonego znaczka w Modelu Creighton i oznacza brak śluzu; podobnie jak w metodzie Neo Fertility zamiast białego znaczka z dzieckiem używa się jasnoniebieskiego dla oznaczenia śluzu gorszej jakości (niePEAKowego) i ciemnoniebieskiego dla oznaczenia śluzu lepszej jakości (PEAKowego). Żółty znaczek ma trochę inne znaczenie, ale w razie potrzeby jest dostępny. Szczyt (PEAK) wyznacza się praktycznie tak samo.

Język: brak wyboru, oryginalnie angielski, dostosowuje się do języka systemowego smartfona.

Koszt: za darmo.

Interpretacja: automatyczna.

Opis śluzu: kilka ogólnych kategorii, niezgodnych z Modelem Creighton. Można je wykorzystać jako odpowiedniki śluzu niePEAKowego i PEAKowego, wpisując obserwacje wg Modelu Creighton w notatkach.

Niektóre użytkowniczki Modelu Creighton korzystają z aplikacji FEMM, ponieważ jest darmowa, ładna i dość wygodna w użyciu.

[Zdjęcie aplikacji FEMM — formularz danych]

Dokładne obserwacje wg Modelu Creighton można zapisać w notatkach.

[Zdjęcie aplikacji FEMM — zapisana notatka]

Niestety aplikacja FEMM nie ma najbardziej czytelnej karty (m.in. nie wyświetla notatek na karcie).

[Zdjęcie aplikacji FEMM — karta obserwacji]

Może się przydać do notowania obserwacji w ciągu dnia, do zapisywania dodatkowych objawów i wyświetlania statystyk cykli, ale interpretację najlepiej przeprowadzać na oficjalnej karcie.

[Zdjęcie aplikacji FEMM — statystyki cykli]

Istnieje sposób, by obejrzeć wszystkie notatki, ale nie jest intuicyjny. Przeglądając kartę, trzeba kliknąć ikonę udostępniania w prawym górnym rogu i wybrać cykl, którego notatki chcesz zobaczyć.

[Zdjęcie aplikacji FEMM — opcje eksportu]

Po wybraniu opcji „Podgląd” wyświetli się plik z wypisanymi kolejno dniami obserwacji.

[Zdjęcie aplikacji FEMM — podgląd karty do eksportu]