Jak zacząć?

Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:

Aby skutecznie stosować rozpoznawanie płodności, musisz nauczyć się jednej, konkretnej metody. Nie istnieje jedna metoda — dlatego samodzielna nauka na podstawie różnych artykułów z Internetu może wprowadzić Cię w błąd. Najpopularniejsze w Polsce są metody objawowo-termiczne opierające się na obserwacji śluzu szyjkowego, pomiarze podstawowej temperatury ciała, historii poprzednich cykli i ewentualnie badaniu szyjki macicy. Są to:

  • metoda podwójnego sprawdzenia (angielska),
  • metoda Ligi Małżeństwo Małżeństwu (LMM),
  • metoda Rötzera.

Powyższe metody są do siebie bardzo podobne. Jeśli nie wiesz, którą wybrać, możesz w pierwszej kolejności kierować się dostępnością nauczycieli:

  • Możesz udać się do najbliższej katolickiej poradni życia rodzinnego lub poprosić o wskazówki w swojej parafii.
  • Możesz zapytać o nauczyciela organizację promującą daną metodę.
  • Część nauczycieli prowadzi swoje strony internetowe i oferuje kursy online.
  • Możesz zapytać o nauczycieli i kursy w pobliżu Twojej miejscowości lub online na grupie na Facebooku „NPR - Naturalne Planowanie rodziny”.

Dlaczego warto uczyć się pod okiem nauczyciela? Bo ułatwia to naukę i minimalizuje ryzyko błędów. Samodzielna nauka jest możliwa, ale wymaga wiele czasu i samozaparcia.

Metoda podwójnego sprawdzenia (angielska)

Ta metoda ma proste reguły i intuicyjne oznaczenia, co minimalizuje ryzyko pomyłki. Podstawowa reguła jest identyczna ze stosowaną w metodzie Sensiplan, która jest najlepiej przebadana pod kątem skuteczności. Metoda angielska oferuje też różne opcje łączenia objawów, co może być użyteczne, gdy z jakichś względów obserwacje śluzu lub temperatury są zaburzone. Wadą metody jest korzystanie z reguły obliczeniowej bazującej na długości najkrószego cyklu — bez uwzględnienia długości fazy lutealnej. Pozostałe metody stosują regułę Döringa opierającą się na najwcześniejszym dniu wzrostu temperatury.

Dowiedz się więcej o metodzie angielskiej!

Organizacja: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny (PSNNPR).

Opis metody:

Podręcznik: PSNNPR, Praktyczny kurs.

Karta obserwacji: karta PSNNPR do wydruku (PDF, 142 KB).

[Karta obserwacji cyklu wg metody angielskiej]

Karta obserwacji cyklu wg metody angielskiej.

Metoda Ligi Małżeństwo Małżeństwu (LMM)

Ta metoda oferuje świetne materiały do samodzielnej nauki. Ma precyzyjne reguły, np. kiedy zacząć obserwacje śluzu, jak opisać obserwacje po współżyciu lub ile zaburzonych lub niezmierzonych temperatur może być przed wzrostem. Jednocześnie jest dość elastyczna, bo oferuje kilka reguł końca niepłodności przedowulacyjnej oraz reguły końca płodności oparte tylko na temperaturze lub śluzie — w przypadku, gdy drugi objaw jest nieczytelny. Wadą metody jest fakt, że przy zaburzeniach temperatury przed wzrostem może wskazać koniec płodności później niż pozostałe metody.

Dowiedz się więcej o metodzie LMM!

Organizacja: Liga Małżeństwo Małżeństwu (LMM).

Opis metody: na stronie rodzina.wiara.pl.

Podręcznik: LMM, Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny. Kurs podstawowy z zeszytem ćwiczeń.

Karta obserwacji: karta LMM do wydruku (PDF, 1,1 MB) lub online — Moje Cykle.

[Karta obserwacji cyklu wg metody LMM]

Karta obserwacji cyklu wg metody LMM.

Metoda Rötzera

Ta metoda jest bardzo popularna, więc łatwo znaleźć grupę wsparcia. Ze względu na nieco inne rozumienie śluzu lepszej jakości i szczytu może dawać więcej dni niepłodnych niż pozostałe metody. Jest pierwszą metodą objawowo-termiczną, do której inne później się upodobniały. Ma kilka reguł końca niepłodności przedowulacyjnej, ale nie oferuje opcji ustalenia końca płodności na podstawie wyłącznie temperatury albo śluzu. Dodatkowo z uwagi na mniej zrozumiały opis śluzu i bardziej skrótowe materiały może wymagać większego wsparcia ze strony nauczyciela.

Dowiedz się więcej o metodzie Rötzera!

Organizacja: Instytut Naturalnego Planowania Rodziny wg metody Prof. Josefa Rötzera (INER).

Opis metody:

Podręcznik: Josef Rötzer, Sztuka planowania rodziny.

Karta obserwacji: karta INER do wydruku (PDF, 16 KB) lub online — INER Cycle.

[Karta obserwacji cyklu wg metody Rötzera]

Karta obserwacji cyklu wg metody Rötzera.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dodatkowe odnośniki

  • Ola Łętowska, Nauka NPR, 4.11.2019, uprogusakramentumilosci.pl.

Bonus

Poniżej udostępniam własną kartę obserwacji do wydruku. Może Ci bardziej pasować, jeśli jeszcze nie uczysz się żadnej konkretnej metody, ale chcesz wstępnie zapisywać podstawowe obserwacje lub jesteś już doświadczona i chcesz dostosować kartę do swoich preferencji. Jeśli właśnie uczysz się jednej z metod, najlepiej jednak korzystaj przynajmniej przez parę miesięcy z oficjalnej karty, żeby dobrze opanować metodę.

[Moja karta obserwacji wg metody Rötzera]

Moje karta obserwacji cyklu z interpretacją wg metody Rötzera.

Moja karta obejmuje 50 dni, więc może Ci pasować, jeśli masz bardzo długie cykle, które nie mieszczą się na standardowej 40-dniowej karcie. Rubryki mają rozmiar standardowej kratki w zeszycie. Na karcie nie ma specjalnego wiersza do zapisu współżycia, więc karta nadaje się również dla nastolatek i kobiet, które nie są aktywne seksualnie. Niektórym nastolatkom taka karta o poważniejszym wyglądzie może się bardziej podobać niż kolorowe karty z tekstami typu „Poznaję mowę swojego ciała”. (W tych kartach nie ma nic złego i wiele dorosłych kobiet chętnie by z nich korzystało, ale niektóre nastolatki wolą poważniejszy design.)

[Moja karta obserwacji wg metody LMM]

Moja karta obserwacji cyklu z interpretacją wg metody LMM.

Pierwsze, co rzuca się pewnie w oczy, to fakt, że umieściłam obserwacje śluzu nad temperaturą, choć większość kart ma odwrotny układ. Chciałam w ten sposób podkreślić wagę śluzu i zachęcić do opisywania go własnymi słowami. W podwójnej rubryce tuż nad temperaturą możesz wpisać skróty lub symbole służące do kategoryzacji i interpretacji śluzu. Dzięki temu, że ta rubryka znajduje się tuż przy temperaturze, łatwiej jest wizualnie powiązać szczyt śluzu ze wzrostem temperatury. Po obróceniu karty można przyjrzeć się swojemu obrazowi śluzu, który prezentuje się wtedy w bardziej naturalnym układzie „symbol — odczucie — wygląd śluzu”. Więcej dni cyklu i więcej miejsca na opis śluzu dobrze może się sprawdzić po porodzie lub przed menopauzą.

[Moja karta obserwacji wg metody angielskiej]

Moja karta obserwacji cyklu z interpretacją wg metody angielskiej.

Sposób zapisu temperatury różni się od oficjalnych kart, ale szukałam takiego, który będzie można dopasować do oznaczeń stosowanych w poszczególnych metodach. Co więcej, taki sposób zapisu zachęca do zaokrąglania temperatury i łatwiej jest ją zapisać niż na zwykłej karcie w linie. Karta obejmuje szeroki zakres temperatury, dzięki czemu możesz ją zapisać bez problemu nawet wtedy, gdy masz ogolnie niższą temperaturę (tzn. często wynosi mniej niż 36°C). W tym miejscu możesz też zapisać obserwacje szyjki macicy, dodatkowe objawy, zakłócenia i inne notatki; ale brak specjalnych rubryk ma skłonić Cię do skupienia się na dwóch podstawowych objawach.

Pobierz kartę (PDF, 48 KB)